Josef Duchan


Aktuality

Josef Duchan / Intuice

Malíř a restaurátor Josef Duchan (1970) patří k výjimečným současným solitérům, na kterého nelze jen tak snadno někde narazit; proto je ale někdy setkání s ním – lépe řečeno s jeho tvorbou – překvapivé a zasahující. Výstava Intuice představuje Duchanovy nejnovější práce – ať už reliéfní rytiny, tak i malby a kresby. Mají charakter abstraktních struktur, z nichž občas pronikne záblesk konkrétního zobrazení, písma, značky. Duchanovy struktury jako by vyrůstaly z autorovy nepotlačitelné obsese, nutkání předat poselství diktované odkudsi z vesmíru. I když jeho práce působí jako insitní či art brut projev, je nutné vědět, že Josef Duchan prošel vysoce profesionální restaurátorskou průpravou (kromě té umělecké), která zahrnuje produkci dokonalých kopií. Přesto se nedá říci, že by jeho intuitivní umanuté stopy byly jakýmsi vedlejším produktem. Podle wikipedie znamená intuice náhlé poznání nebo rozhodnutí, které není zprostředkováno vědomým uvažováním, ale bezdůvodnou jistotou. Můžeme však prohlásit, že Duchanovo rozhodnutí provázené pocitem jasnosti má své důvody. Je na divákovi, jak si je bude interpretovat.

Lenka Lindaurová

Instalace obrazů v Golf & Country klubu Hodkovičky Praha. Aquarium a Playfully Lilla.

Graficky návrh na dům v Praze ve Slavíčkově ulici. Předpokládaná realizace 2019. Vizualizaci zobrazíte kliknutím zde (.pdf).

V přípravě výtvarný potisk a smalt na obytný dům v Trnavě. Realizace bude v roce 2019. Vizualizaci zobrazíte kliknutím zde (.pdf).