Josef Duchan (1970) is a graduate of the Academy of Fine Arts in Prague (graphics, restoration). From figurative work he came to structural abstraction, which gradually changes forms and forms. From the classic painting on canvas, the author moved to painting and drawing on the various materials found and to ever freer expression. It is not limited by anything and transcends generally defined boundaries - whether spatial or physical. He draws in endless cycles with both hands, his traces of color metamorphose into objects, installations. His "head - hands - heart" style is incomprehensible, captivating, liberating.

Josefa Duchana inspiruje každodenní život a zajímaví lidé

1.6.2007

OSTRAVA – V ostravské Galerii Mlejn prezentuje v současné době své rozličné práce z posledních let akademický malíř Josef Duchan, absolvent pražské Akademie výtvarných umění, kde studoval grafiku u Vladimíra Kokolii.

Josef Duchan foto: DENÍK/Jitka Hrivňáková

Josef Duchan

„Ve Mlejně vystavuji kresby a grafiky, které jsou provedeny v sítotisku a linorytu. Mám zde rovněž malby. Tematicky jsou obrazy rovněž rozličné – od figury přes portrét až po krajinu. Osobně považuji krajinu kolem sebe za trošku abstraktní, ale inspirující prostředí,“ říká Josef Duchan, který pochází z Ostravska.

Jak sám míní, postavení výtvarníků v dnešní době u nás není zase tak úplně růžové. „Malíř se musí ještě něčím živit, potřebuje nějaké řemeslo, neboť dobrá zakázka, jde-li dobře, přijde tak jednou za dva roky. Navíc v současné době ještě studuji restaurátorství na pražské Akademii výtvarných umění u pana profesora Strettiho, což mi umožňilo realizovat nedávnou, poměrně náhodnou zakázku, kdy jsem renovoval jednu vilu z 19. století a navíc jsem ještě restauroval obraz ze 17. století, takže vedle volné tvorby jsem si už v praxi vyzkoušel restaurátorské řemeslo,“ dodává Josef Duchan.

V současné době žije se svou manželkou a synem v Praze, ale kousek od Ostravy, v Šenově, má rodiče. „Kořeny mám tady, proto se sem pravidelně vracím,“ vyznává se skromný a přemýšlivý kumštýř. „Inspirací se pro mne stává život, když potkám zajímavé lidi, zajedu si do přírody, vidím před sebou krásné stromy, přírodu. Člověk musí chodit s otevřenýma očima, aby skutečně viděl. A když maluji obraz, promýšlím jeho detaily, tak se mi hlavou honí mnohé myšlenky a souvislosti, které pak později zúročím ve svých pracích,“ vysvětluje Josef Duchan.

Jeho výstavu mu v Ostravě zahájil profesor Eduard Ovčáček, který se s ním potkal na jednom ostravském univerzitním workshopu a grafický projev Josefa Duchana je mu sympatický. Má pravdu, výstava ve Mlejně stojí za zhlédnutí.

Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/kultura_region/zh_vystava_duchan_mlejn_200706.html