Josef Duchan (1970) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (grafika, restaurování). Od figurativní tvorby se dostal ke strukturální abstrakci, která postupně mění podoby i formy. Od klasického obrazu na plátně se autor přesunul k malbě a kresbě na nejrůznější nalezené materiály a ke stále svobodnějšímu projevu. Nenechá se omezovat ničím a překračuje obecně vymezené hranice – ať prostorové či fyzické. Kreslí v nekonečných cyklech obouručně, jeho stopy z barev metamorfují do objektů, instalací. Jeho styl „hlava – ruce – srdce“ je neuchopitelný, strhující, osvobozující.

Cesta od Eurydiké přináší dialog mezi básněmi a obrazem

(8. listopadu, Praha) U příležitosti historicky prvního veletrhu Art Book Fair 2021 v Praze, který po několika odkladech z důvodu pandemie organizuje Galerie hl. m. Prahy o víkendu 13. a 14. listopadu v Trojském zámku, dojde v sobotu 13. listopadu v 12.30 k představení nové básnické sbírky „Cesta od Eurydiké“ básníka Tomáše Pavlíka a malíře a ilustrátora Josefa Duchana. Knihu vydává jako svůj netradiční básnický počin pražská Galerie Havelka, která se jinak ve své publikační činnosti zaměřuje na katalogovou tvorbu.

pozvanka krest

Autor knihy se ve své poezii dostal od hezkých, milých básní k abstraktní, téměř symbolistní poezii, která může být pro některé čtenáře náročnější. O to je hlubší, silnější a zajímavější. Z tohoto pohledu zcela chápu a velmi oceňuji i výběr ilustrací z díla Josefa Duchana, která k této poezii patří,“ komentuje vztah mezi slovem a obrazem právě vycházející knihy herec František Kreuzmann, který se s tvorbou autora potkal jak na  jevišti v podobě divadelních her, tak při scénickém čtení jeho básní.

coe 1 titulka fin

Spolupráce mezi Tomášem Pavlíkem a Josefem Duchanem přitom začala už v roce 2019, kdy se Pavlíkova poezie objevila v katalogu výstavy Josefa Duchana v Galerii Villa Pellé pod názvem „Intuice“. Zde se návštěvníci mohli seznámit s básní „Nokturno“. Ta se potom stala součástí nyní vydávané sbírky. K jejímu vydání výrazně pomohla  Galerie Havelka, ve které měl v červnu letošního roku Josef Duchan výstavu pod názvem „Prostor v rovině“. Součástí básnické sbírky jsou nejen fragmenty obrazu stejnojmenného obrazu, ale i originální sérigrafie nebo litografie Josefa Duchana inspirované jednotlivými básněmi.  

coe 2 dvoustrana predmluva fin

Není to poprvé, kdy vydávám básnickou sbírku. Po letošní úspěšné výstavě Josefa Duchana mi přišlo vydání nové básnické sbírky Tomáše Pavlíka s ilustracemi Josefa jako naprosto přirozené pokračování spolupráce s Josefem. Navíc básně Tomáše Pavlíka vypovídají o jeho nádherné a jemné až éterické citlivosti. A já mám citlivé osobnosti ráda. Ať se daří Eurydice,“ říká k současnému vydavatelskému počinu Jitka Sochorová z Galerie Havelka.

Nová básnická sbírka Tomáše Pavlíka (1975, Praha) navazuje na jeho předchozí knihu milostné lyriky „MILOSTné a jiné“ z roku 2017. Kromě básnické tvorby je jeho jméno spojováno s dramaturgií a režií akcí na Festivalu spisovatelů Praha. Několik let  pracoval jako dramaturg a autor divadelních adaptací v pražské Lyře Pragensis. Jako autor divadelních her byl podepsán například pod představením „Kráska z Moulin Rouge“ v hlavní roli s Janem Potměšilem, který ztvárnil smutný i veselý příběh z konce života francouzského malíře 19. století Henri Toulouse-Lautreca.

coe 5 dvoustrana autori fin

Ilustrace ke knize připravil Josef Duchan (1970, Frýdek Místek), který se profesionálně věnuje výtvarnému umění více než čtvrt století. Přestože stojí mimo hlavní proud současného českého umění, jeho dílo se těší pozornosti významných kurátorů a kritiků. Výjimečné místo mezi nimi zaujímají Jana a Jiří Ševčíkovi, Marek Pokorný, Lenka Lindaurová nebo Terezie Zemánková. Ačkoli hlavní doménou tvorby Josefa Duchana jsou grafiky, zejména sítotisky, v posledních letech posouvá svou práci do světa nekonečných kreseb, olejomaleb či experimentální kombinované techniky.

coe 3 dvoustrana predel fin 1

Kniha „Cesta od Eurydiké“ obsahuje čtyři části, které provází čtenáře na čtyřleté cestě od starého k novému. V některých svých částech se přímo dotýká osobní zkušenosti autora a jeho tragické ztráty blízkého člověka. „Texty vycházejí z reálných zážitků. Každý verš evokuje nějaký obraz a jednotlivé fragmenty se skládají v jakýsi film složený z veršů, slok, nálad a pocitů. Za každým veršem cítím hudbu, hluboký prožitek a autenticitu,“ dodává František Kreuzmann. 

coe 4 dvoustrana basen fin

Kontakt pro média:

Tomáš Pavlík, email: tomas.pavlik@cbox.cz, cestaodeurydike@seznam.cz, mob: 734 217 516