Josef Duchan (1970) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (grafika, restaurování). Od figurativní tvorby se dostal ke strukturální abstrakci, která postupně mění podoby i formy. Od klasického obrazu na plátně se autor přesunul k malbě a kresbě na nejrůznější nalezené materiály a ke stále svobodnějšímu projevu. Nenechá se omezovat ničím a překračuje obecně vymezené hranice – ať prostorové či fyzické. Kreslí v nekonečných cyklech obouručně, jeho stopy z barev metamorfují do objektů, instalací. Jeho styl „hlava – ruce – srdce“ je neuchopitelný, strhující, osvobozující.

Josef Duchan vystavuje U Řehoře Samsy

Oběma rukama naráz zachycený všední život najdete v galerii, knihkupectví a kavárně Řehoř Samsa

Zdá se, že kultura v Praze 1 snad konečně naplno ožívá. Na své si přijdou obzvláště příznivci výtvarného umění. S výstavami jako by se totiž v posledních dnech roztrhl pytel. A zatímco milovníci malby jistě ocení, že galerie v Malostranské Besedě je plná andělek a v Galerii 1 byla slavnostně zahájena výstava Good Wood, tak pro fanoušky kresby máme tip na výstavu, která nevšedně zachycuje všední život. Na tu vás tentokrát zveme do jedinečného prostoru knihkupectví, kavárny a galerie Řehoř Samsa.

Tento útulný podnik skrytý v útrobách slavné pasáže U Nováků asi není třeba příliš představovat. Jedná se o místo, kterým umění zcela prostupuje. Když si sem přijdete pro něco nového ke čtení, tak nejen, že vám s výběrem poradí sami majitelé, ale navíc si k nové knize můžete dát také výbornou kávu, či se osvěžit pivem. Aby toho však nebylo málo, tak si svůj čas strávený u Řehoře Samsy můžete zpříjemnit také novou komorní výstavou kreslíře, grafika a restaurátora Josefa Duchana. Vřelý vztah k tomuto jedinečnému prostoru má ostatně i sám autor, který dal výstavě příznačný název “Mám to tu rád” a váže se právě k místu výstavy.

Josef Duchan absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v oborech grafika a restaurování. Od figurativní tvorby se dostal ke strukturální abstrakci, která postupně mění podoby i formy. Z klasických obrazů na plátně se autor postupem času přesunul k malbě a kresbě na nejrůznější nalezené materiály a ke stále svobodnějšímu projevu. Od roku 2017 se cíleně zaměřuje na automatickou kresbu. Kreslí všude, kde se zrovna nachází a zaznamenává vše, co vidí a vnímá – v autě, ve vlaku, v metru, na koncertě nebo na ulici. Prostě kdekoliv. Za denního světla i ve tmě v noci. Nenechá se omezovat ničím a překračuje obecně vymezené hranice – ať prostorové či fyzické. Kreslí v nekonečných cyklech obouručně, jeho stopy z barev metamorfují do objektů, instalací. Jeho styl „hlava – ruce – srdce“ je neuchopitelný, strhující, osvobozující.

O tom, že Josef Duchan kreslí opravdu pořád, všude a zachycuje vše, co je v daný okamžik kolem něj, jsme se mohli přesvědčit na vlastní kůži během vernisáže, která proběhla ve čtvrtek 3. února. Automaticky na plátno přenáší vše, co se zrovna kolem něj mihne. Pokud tedy kolem stojícího výtvarníka projde kolemjdoucí člověk, ruka Josefa Duchana jej okamžitě zanese jako linii na plátno. V jeho obrazech tedy často nacházíme tyto letmé dějové linky, které jsou tu silnější, tu slabší, podle toho, jak dlouhé expozici s dějem byl autor vystaven.

„Nemám příliš rád označení umělec. Termín umělec totiž podle mě vychází z toho, že je něco umělé. Já se naopak snažím naprosto přirozeně zachytit daný přítomný okamžik. Ten je pro mne stěžejní,“ dodal Josef Duchan, zatímco jeho pero v jeho ruce zachycovalo okolní hemžení se návštěvníků vernisáže. A vy, kteří jste zahájení výstavy nestihli, nezoufejte. Na obrazy Josefa Duchana se můžete k Řehoři Samsovi zajít podívat až do 2. března 2022.

Zdroj: https://www.praha1.cz/josef-duchan-vystavuje-u-rehore-samsy/