Josef Duchan (1970) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (grafika, restaurování). Od figurativní tvorby se dostal ke strukturální abstrakci, která postupně mění podoby i formy. Od klasického obrazu na plátně se autor přesunul k malbě a kresbě na nejrůznější nalezené materiály a ke stále svobodnějšímu projevu. Nenechá se omezovat ničím a překračuje obecně vymezené hranice – ať prostorové či fyzické. Kreslí v nekonečných cyklech obouručně, jeho stopy z barev metamorfují do objektů, instalací. Jeho styl „hlava – ruce – srdce“ je neuchopitelný, strhující, osvobozující.

Josefa Duchana inspiruje každodenní život a zajímaví lidé

1.6.2007

OSTRAVA – V ostravské Galerii Mlejn prezentuje v současné době své rozličné práce z posledních let akademický malíř Josef Duchan, absolvent pražské Akademie výtvarných umění, kde studoval grafiku u Vladimíra Kokolii.

Josef Duchan foto: DENÍK/Jitka Hrivňáková

Josef Duchan

„Ve Mlejně vystavuji kresby a grafiky, které jsou provedeny v sítotisku a linorytu. Mám zde rovněž malby. Tematicky jsou obrazy rovněž rozličné – od figury přes portrét až po krajinu. Osobně považuji krajinu kolem sebe za trošku abstraktní, ale inspirující prostředí,“ říká Josef Duchan, který pochází z Ostravska.

Jak sám míní, postavení výtvarníků v dnešní době u nás není zase tak úplně růžové. „Malíř se musí ještě něčím živit, potřebuje nějaké řemeslo, neboť dobrá zakázka, jde-li dobře, přijde tak jednou za dva roky. Navíc v současné době ještě studuji restaurátorství na pražské Akademii výtvarných umění u pana profesora Strettiho, což mi umožňilo realizovat nedávnou, poměrně náhodnou zakázku, kdy jsem renovoval jednu vilu z 19. století a navíc jsem ještě restauroval obraz ze 17. století, takže vedle volné tvorby jsem si už v praxi vyzkoušel restaurátorské řemeslo,“ dodává Josef Duchan.

V současné době žije se svou manželkou a synem v Praze, ale kousek od Ostravy, v Šenově, má rodiče. „Kořeny mám tady, proto se sem pravidelně vracím,“ vyznává se skromný a přemýšlivý kumštýř. „Inspirací se pro mne stává život, když potkám zajímavé lidi, zajedu si do přírody, vidím před sebou krásné stromy, přírodu. Člověk musí chodit s otevřenýma očima, aby skutečně viděl. A když maluji obraz, promýšlím jeho detaily, tak se mi hlavou honí mnohé myšlenky a souvislosti, které pak později zúročím ve svých pracích,“ vysvětluje Josef Duchan.

Jeho výstavu mu v Ostravě zahájil profesor Eduard Ovčáček, který se s ním potkal na jednom ostravském univerzitním workshopu a grafický projev Josefa Duchana je mu sympatický. Má pravdu, výstava ve Mlejně stojí za zhlédnutí.

Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/kultura_region/zh_vystava_duchan_mlejn_200706.html