Smalt Art a špičky výtvarné scény ve Vítkovicích
Ostrava – Šestý ročník malířského sympozia SMALT ART probíhá v srdci industriální Ostravy – ve Vítkovicích. Mezi letošními aktéry se objeví i špičky soudobé české výtvarné scény.
V rámci tohoto projektu se poprvé setkáme s Romanem Frantou, Alešem Hudečkem, Karlem Jerie, Janem Kalábem, Michaelem Rittsteinem, Jitkou Svobodovou, Jakubem Špaňhelem a Romanem Traburou. Mezi autory, kteří se s technologií smaltu seznámili už dříve, jsou Josef Duchan, Jan Hendrych a Ivana Štenclová, která se pro tento rok stala také kurátorkou celého sympozia.
„Tato akce nabízí unikátní možnost využít a propojit průmyslové zázemí ostravského regionu se současným uměním při tvorbě velkoformátových výtvarných děl smaltováním. Na světě existují pouze tři technicky způsobilá místa, kde lze takovýto záměr uskutečnit,“ říkají pořadatelé sympozia.
Organizátorem projektu je Vladimír Chaloupecký. Avšak realizace celkové koncepce by nebyla možná bez velkorysého přístupu hlavního mecenáše SMALT ARTU, generálního ředitele Vítkovic, Jana Světlíka. „Veškerá tvůrčí činnost se odehrává přímo v provozu Vítkovic, ve velké průmyslové hale samotné Smaltovny. V tomto objektu se vždy pro tyto účely zastaví na týden veškerý výrobní ruch. Výtvarná aktivita a napětí z výsledku bývá umocněno finálním vypálením děl ve speciální peci při teplotě vyšší než 800 stupňů Celsia. Typické industriální prostředí budovy, přeprava sto kilogramů vážících plechů jeřáby nad hlavami přítomných umělců a celkový rodící se malířský proces bývá velmi interesantní vizuální podívanou,“ dodávají pořadatelé.
Smalt je křemičitá tavenina příbuzná sklu, která vytvoří na kovu celistvý ochranný povlak hladkého a lesklého charakteru. Výhradní předností této technologie je její vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům. Souhrn těchto vlastností umožňuje vystavit obrazy vytvořené na tomto sympoziu přímo v exteriéru a dostat je tak ven z galerií rovnou mezi lidi. Každoročně jsou tato díla následně prezentována několik měsíců na Prokešově náměstí před ostravskou radnicí, loni rovněž proběhla výstava v Nosticově paláci a ulicích Prahy.
Součástí této akce bude rovněž jednodenní workshop, kterého se zúčastní žáci z opavské Střední uměleckoprůmyslové školy, kteří budou moci již zavedené autory pozorovat při práci a také si techniku smaltu vyzkoušet. Konfrontace studentského a profesionálního pohledu na jedno řemeslné téma bude jistě obohacující prvek pro obě strany.
Sympozium SMALT ART končí v neděli 1. května. V tento den, který bude zároveň Dnem otevřených dveří Vítkovic, si budou mocti návštěvníci prohlédnout nejenom presentaci finálních uměleckých děl přímo v hale Smaltovny, ale rovněž i ostatní závody celého holdingu.