Josef Duchan (1970) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (grafika, restaurování). Od figurativní tvorby se dostal ke strukturální abstrakci, která postupně mění podoby i formy. Od klasického obrazu na plátně se autor přesunul k malbě a kresbě na nejrůznější nalezené materiály a ke stále svobodnějšímu projevu. Nenechá se omezovat ničím a překračuje obecně vymezené hranice – ať prostorové či fyzické. Kreslí v nekonečných cyklech obouručně, jeho stopy z barev metamorfují do objektů, instalací. Jeho styl „hlava – ruce – srdce“ je neuchopitelný, strhující, osvobozující.

Slavnostní vernisáž výstavy „Microcosmos“ Josefa Duchana za hudebního doprovodu Jesse Stewarta

Velvyslanectví České republiky v Ottawě ve spolupráci s Ottawa Art Gallery uspořádalo dne 28. března 2017 ve svých prostorách slavnostní vernisáž výstavy „Mikrocosmos“ Josefa Duchana za hudebního doprovodu Jesse Stewarta. Výstava je další úspěšnou akcí dvouletého projektu věnovaného oslavám 150. výročí Kanadské konfederace a 100. výročí nezávislosti Československa.

Josef Duchan, jemuž školení v ateliéru Vladimíra Kokolii na pražské Akademii dalo silný základ, ale také jej vybavilo citlivostí pro detail, patří mezi pozoruhodné autory jakési paralelní linie současného českého umění vyžadující hluboké, zcela privátní soustředění.

Jesse Stewart, skladatel a vizuální umělec, je kanadskou uměleckou veřejností uznáván jako veličina svého oboru. Je autorem řady audiovizuálních výstav s avantgardními a experimentálními prvky. Jeho originální pojetí hudby a talent byly oceněny řadou vyznamenání, v roce 2014 mu by udělen Řád města Ottawy.

Výstava „Mikrocosmos“, založená na souznění vizuálních a zvukových vjemů evokovala u návštěvníků vernisáže nepopsatelné pocity dokonalé harmonie. Tato zdařilá akce je dalším příkladem spojení, navazování a upevňování profesních i osobních vztahů mezi kanadskými a českými umělci.

Jesse Stewart Czech Embassy Art Exhibit Video:

Zdroj: https://www.mzv.cz/ottawa/cz/aktuality/slavnostni_vernisaz_vystavy_mikrocosmos.html

Fotogalerie